Озеленяване

Озеленяване

В много случаи се налага да се озеленяват площи, които ще се поддържат с минимални грижи, като се набляга на тяхната функционалност, а не на техния перфектен вид. Такива зелени площи са пътища, магистрали, паркове, вилни градини и дворове. А ако искате да създадете красиви паркове и градини вижте тези статии със съвети за озеленяване и поддръжка.

Озеленяването и затревяването на такива терени следва да си извърши с минимални средства и с подходящите растителни видове. Тук трябва да решим кой е най-подходящия момент, какви мероприятия трябва да извършим, какви тревни семена и растения трябва да използваме.

Поради необходимостта от повече влага в началото на озеленяването и от факта, че растенията в състояние на покой имат по малка нужда от вода най-подходящия момент за изграждане на такива площи е през периодите септември – ноември и края на февруари – март, при положение, че времето е подходящо за работа. Това са и периодите най-подходящи за ваденето и засаждането на растения при озеленяването на всякакви зелени площи. През останалите месеци са необходими допълнителни поливки, а през лятото напояването трябва да е ежедневно.

Основните мероприятия, които трябва да се извършат са добра почвоподготовка, отвеждане на водата и обогатяване на почвата. За почвоподготовката е важно да се осигури равен повърхностен слой от рохка хумусна почва. Това става чрез доставката и заравняване на подходяща почва, или чрез фрезоване. Отвеждането на водата е много важно при големи наклони на терена и при места, където водата се задържа. При затревяване на склонове и откоси трябва да се следи за ъглите и посоката на наклоните. За овладяване на ерозията понякога се налага да се изградят отводнителни канавки. За отводняване на площта се изграждат дренажи. Обогатяване на почвата при затревяване е добре да се направи с комплексен тор /NPK/ две седмици преди засяване. Ако можете след затревяването валирайте, за да не отнася водата семената. Тор трябва да се внесе и в основата на растенията, които ще засаждате.

За затревяване на пътища и градини с екстензивна поддръжка се използват така наречените роад тревни смески. Овен ниската си себестойност тези тревни смески са и много издръжливи. Те се състоят от по груби и сухоустойчиви форми райграс и власатка. Моят съвет е да се затревява като се обогати видовия състав с детелина и други бобови треви. Детелината е и много добър вариант и за градински площи, поради ниската нужда от косене и торене и естетичните качества на нейния чим . Друг вариант за затревяване е с така омразния на всички градинари троскот. Неговата конкурентно способност и пластичност позволяват да се изгради и поддържа изключително здрав и устойчив чим с минимални грижи.

Най често използваните растения са следните храсти: спирея, тамарикс, зановец, котонеастер, стелещи се хвойни, птиче грозде, фурзиция, хибискус и др. Тези храсти са много издръжливи и евтини. Заради способността им да задържат почвата често се използват за укрепване на свлачища и наклони. От дървета най често използвани са акацията, липата, брезата и др.

Озеленяване
Към началото