Тревен чим

Тревен чим

Изграждането на тревни площи може да стане чрез затревяване или с полагане на готов тревен чим. Цената на затревяването е доста по ниска и то е по-лесен начин от монтажа на чим, но пък с него ефекта е моментален и в някои случаи си спестявате много главоболия.

Във всички случаи изграждането на тревното покритие започва с подготовката на почвата. Пръстта трябва да е с лека структура и добри дренажни свойства. Използва се хумусна почва, но структурата е по важна от богатството, защото в плътни почви корените и влагата остават в повърхностите почвени слоеве. На много голф игрища и други спортни терени за тревния килим се изгражда почвен хоризонт предимно от пясък.

 

 

И така за перфектно затревяване е добре да осигурим около 20 см. рохка, чиста от плевели, плодородна почва. Терена се заравнява грубо и се дават правилни наклони за оттичане на водата.
След което идва момента да се изгради поливната система. Мога да кажа, че монтажа на поливна инсталация е много важна стъпка, защото има една максима, че тревата също като краставицата е 99 % вода. Разпръсквачите за напояване и шахтите за клапаните се полагат на проектните нива и след това площта се заравнява фино с рохка почва.
Най-добрите моменти за затревяване са ранна пролет и ранна есен както и дългите периоди с голяма облачност. Ако има адекватно поливане засяването на райграса може да стене и през лятото, като тогава при добро напояване тревата може да поникне даже и за три дни вместо обичайните две седмици.
Избира се тревна смеска, обикновено представлява смес от няколко вида райграс и власатка. Чрез смеската тревите по пълно усвояват екологичната ниша. Изборът на вида райграс се прави съобразно осветеността на площта и степента на поливане и поддръжка на градината.
Идва ред и на засяването на райграса. Първо са разхвърлят тревни семена и изкуствен тор равномерно по цялата площ. Това става чрез най-добре чрез така наречения кръстосан посев. Той се прави като разхвърляте по бъдещата зелена площ половината тревна смеска вървейки в една посока, а после с другата половина семена минавате полянката в перпендикулярна посока.
Нормите за райграс са около 40 кг семена на декар, а на тора е около 30 кг на декар, като е добре да го разделите на 50 % амониева силитра и 50 % комбиниран тор.
Заривате семената и тора със гребло като внимавате да не остават празни места. Семената трябва да са зарити на дълбочина от 0 до 1 см. После ще е хубаво да покриете цялата тревна площ с няколко мм пясък, рохка почва или торф.
Следващият етап е валирането, то се прави отново на кръст и се използва колкото може по тежък валяк.
А сега идва и може би най важният етап – поливането. През първите 20 – 30 дни то задължително трябва да е ежедневно. Най-добре е почвата да се поддържа постоянно влажна, като се внимава да не се разместят семената и да не се образуват локви и ровини. Нормата в горещите летни дни е около 6 литра на кв.м. За да не се чудите дали поливате правилно се обърнете към специалист зе изграждане на напоителна система, с нея може да полива по няколко пъти на ден.
Първата коситба се прави, когато тревата достигне 8 – 10 см, обикновено това е месец след засяването на райграса. В началото косенето на тревната площ трябва да е на малко по-голяма височина на около 6 – 7 см.

След това поддръжката на тревния чим ,трябва да продължи малко по интензивно като празните места се подсяват и се отстраняват появилите се плевели.

Тревен чим
Към началото